Artykuł sponsorowany

Jak często można korzystać z sauny?

Jak często można korzystać z sauny?

Sauna to miejsce, które kojarzy się z relaksem, odpoczynkiem i oczywiście korzyściami zdrowotnymi. W Polsce sauny cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w hotelach, jak i prywatnych domach. Wiele osób zastanawia się jednak, jak często można korzystać z sauny, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści, a jednocześnie nie przesadzić i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Częstotliwość korzystania z sauny a kondycja fizyczna

Częstotliwość korzystania z sauny jest ściśle powiązana z kondycją fizyczną danej osoby. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, Twoje ciało będzie lepiej przystosowane do wysokich temperatur i szybciej się zregeneruje po sesji w saunie. W takim przypadku eksperci zalecają korzystanie z sauny nawet kilka razy w tygodniu. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny natomiast korzystać z sauny rzadziej – raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Wpływ wieku i stanu zdrowia na częstotliwość korzystania z sauny

Wiek i stan zdrowia również mają wpływ na to, jak często można korzystać z sauny od producenta z Wrocławia. Młodsze osoby zazwyczaj lepiej znoszą wysokie temperatury i mogą czerpać korzyści z częstszych wizyt w saunie. Osoby starsze, zwłaszcza te z problemami sercowo-naczyniowymi, powinny być ostrożne i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o regularnym korzystaniu z sauny. W przypadku osób z przeciwwskazaniami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, choroby serca czy astma, korzystanie z sauny może być ograniczone lub nawet zabronione.

Rodzaj sauny a częstotliwość korzystania

Na rynku dostępne są różne rodzaje saun, które różnią się między sobą parametrami, takimi jak temperatura czy wilgotność. Sauna fińska, czyli najbardziej klasyczna i popularna w Polsce, charakteryzuje się wysoką temperaturą (80–100°C) i niską wilgotnością (10–20%). W takiej saunie wystarczy spędzić 10–15 minut, a następnie ochłodzić ciało na świeżym powietrzu lub pod prysznicem. Eksperci zalecają korzystanie z sauny fińskiej nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu.

Inne rodzaje saun, takie jak sauna parowa (temperatura 40–50°C, wilgotność 90–100%) czy sauna infrared (temperatura 40–60°C, wilgotność około 30%), są mniej obciążające dla organizmu. W związku z tym można korzystać z nich nieco częściej – nawet kilka razy w tygodniu.